Debian, spamassasin, clamav, amavis, postfix w jednym stali serwerze. Co Wy na to?

Tagi: , , , ,

Jest bardzo ambitny plan, żeby zrobić instrukcję, krok po kroku, tekstowo-filmową (nasz kanał na YT), jak postawić bezpieczny, działający antyspamowo i antywirusowo, serwer na debianie buster. Skąd pomysł? No ostatni projekt wymusił zrobienie czegoś takiego. Opisy w sieci nie zawsze odpowiadają najnowszym wersjom, nie zawsze działają. Wiele z nich wygląda jak szybki kurs rysowania twarzy ołówkiem.

  1. Narysuj owal
  2. Zaznacz oczy, usta i nos
  3. Masz portret

To mnie zawsze do szału doprowadzało :) Wywałka na kroku numer dwa - unknown command :P

Większość takich opisów zakłada, że wiesz 99%, a to o czym czytasz, to uzupełnienie. U nas będzie odwrotnie. Wiesz 1%, ale chcesz postawić taki system i porzebujesz widzieć co się robi. Nie zajmujesz się tym, być może zrobisz to tylko ten jeden raz w życiu, bo zajmujesz się zupełnie czymś innym. Uczenie się czegoś na raz - do mnie nie przemawia. To już lepiej kogoś wynająć. Ten poradnik pozwoli na "wynajęcie" siebie, konfigurację systemu, który jest sprawdzony i działa. Bo końcowym efektem będzie pokazanie, że on faktycznie działa, że każdy krok odbywał się na Waszych oczach więc jak mawia klasyk - nie ma lipy.

Serwer działa. 99% spamu zniknęło. Będzie pokazane krok po kroku, będą pliki konfiguracyjne, będzie "live" co się z czym je, gdzie łączy, co wgrywa. Łącznie z przeróbką modułu webmina (tak tak, użyjemy później webmina do zarządzania serwerem). Przeróbka kosmetyczna, ale potrzebna. O tym wszystkim już niedługo. W odcinkach, bo całość zajmie sporo czasu. :) I jak pomysł? Zażre?